Cenk Erol Gusto Mimarlık Tekirdağ Dinler Bahçesi

 PROJE: DİNLER BAHÇESİ

TASARIM:CENK EROL/MİMAR

MÜŞTERİ:ASYAPORT AŞ.

ADRES:TEKİRDAĞ/BARBAROS ASYAPORT LİMANI

TARİH:24.10.2013-27.5.2017

İnsanlığın ortak paydası  ;evrene  sahip olma arzusu yüzyıllar boyu savaşlara sebep  olmuş,dini tercihler de bu savaşlara alet edilmiştir. Medeniyetin,saygının ve barışın simgesidir bu yapıt.İbadet ve inanç özgürlüğü asıl olan kardeşliğe odaklanmamızı sağlamaktadır.

 Tüm dinlerin; hoşgörü,anlayış ve saygının ortak göstergesi ,Türkiye’nin liman içinde yer alan ilk ve tek ‘Dinler Bahçesi ‘Barbaros -Tekirdağ’da kurulu asyaport limanında yaklaşık 13752m2lik rekreasyon alanı içinde yer almaktadır.Bu bilinçle çözüme gittiğimiz komplex içinde 3 semavi dinin kendi ibadet kuralları ve ritüelleri içinde doğru ve eksiksiz düzenlenmesini amaç edindik.uzun bir süreçte yaptığımız araştırmalar sonucunda hayata geçirdiğimiz projede yürüyüş ve spor alanlarının yanısıra dinlenmek için geri dönüşüm prensibi ile oturma elemanları tasartladık.Çevre düzenlemesinde kullandığımız her objenin ,her ağacın bir hikayesi vardır.Yaşanılan deneyimlerin aktarıldığı bir peyzaj alanıdır.

Kuzey cephesindeki kayalık alanda taraçalandırmalar yaparak ,şifalı otlar bahçesini düzenledik.Misafirlerimiz adaçaylarını,kekik veya nanelerini toplayabilmekte ,İspanyadan getirtilen 500 yıllık barışın temsilcisi zeytin ağacı altında toprağın bereketini  görebilmekteler.

‘Su hayattır ‘mantığından yola çıkarak bahçe avlusuna kuru havuz tanzim ettik.Dini,dili,ırkı,cinsiyeti ne olursa olsun ortak bir dildir su .

Dinler bahçesinde yer alan ibadethaneler ile ilgili küçük detayları paylaşmak isterim:

 

CAMİ ;

Tekirdağ  Asyaport liman camii zeminde 126m2 kapalı alana oturmakta olup, 47m2 son cemaat yeri ve  41m2 mahfil katı alanına sahiptir.

Betonarme taşıyıcı sistem üzeri çelik çatı ile çözülmüştür.

Aynı zamanda minare de çelik sistem ile betonarme taşıyıcılar üzerine ankre edilmiştir.

Cami cephesi  Vezirköprü den çıkan küfeki taşı ile kaplıdır.

Mihrap’ın iki yanında simetrik olarak kufi ALLAH yazısı göğe doğru yükselmekte olup mihrap alanına kaplanan siyah Karacabey mermeri mihrap içine derinlik vermektedir.

Camlar da geleneksel cam boyama desenleri ile renklendirilmiştir.

Cam üzerindeki yazılarda imla hatası olmaması için baskı tekniklerinden faydalanılmıştır.

Havra ;

 Havra  zeminde 35 m2 kapalı alana sahiptir.

Museviliğin ve Yahudi kimliğinin bir sembolü olarak bilinen Davud Yıldızı özel olarakavize –kapı bir çok yapı bileşeninde  kullanılmıştır.

Havra içinde kıble duvarında ortada on emir, iki yanda da menora yer almaktadır.

Girişte konumlandırılmış dolap içinde ise Tevrat ve kipalar bulunmaktadır.

Şapel;

Tekirdağ  Asyaport limanı dinler bahçesinde yer alan şapel  zeminde 35 m2 alana sahip bazilikal planlı bir yapıdır.

İçerisinde İsa’nın çarmıha gerilişini ve göğe yükselişini sembolize eden duvar resmi bunmaktadır.Ressam Serap Şimşek’in imzasını taşıyan bu duvar resmi led ışıklarla görsel bir şova dönmekte.Mimari ögelerde hıristiyanlığın sembolü olan ögelere yer verdik.

Asyaport limanı birçok ilke imza atmıştır.Bu proje ile yurtdışından gelen birçok misafiri kucaklayan dinler bahçesi  türklerin hoş görü anlayışının da pekiştirildiği güzel bir örnek olmaktadır.

 

Telefon : 0282 260 33 00 - 0532 766 09 13     |     Adres : Ertuğrul Mahallesi Orduevi Caddesi Altay Apartmanı 8/C Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ