Cenk Erol Gusto Mimarlık Tekirdağ Ofis Tasarımları

 Ofis tasarımlarının püf noktaları

iyi bir ofis, iyi bir psikolojiyi ve beraberinde iyi kararları getirir. Bu doğrultuda ofisinizin doğru şekilde dizayn edilmesi ve içinizi açacak öğelere sahip olması gerekmektedir. Ofisinizin evinizden çok vakit geçirdiğiniz bir alan olduğunu unutmayın ve işlerinizde başarıyı sağlamak için huzurlu bir ofis ortamına sahip olmalısınız.

Ofis dekorasyonu, çalışanlar için  oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kötü bir ofis dekorasyonu , ofiste çalışan kişilerin verimliliğinin düşeceği anlamına gelmektedir. Çünkü doğru bir dekorasyon ile, ofiste çalışan kişilerin motivasyonunu artırabilir ve onların daha ferah bir ortamda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, rahatsız mobilyalar ile yapılmış bir ofis dekorasyonu, yine doğrudan çalışanları olumsuz olarak etkileyecek bir durumdur. Bu sebeple, mümkün olduğunca ofis dekorasyonu konusuna önem vermeli ve titiz davranmalısınız. Uyumlu renkler ve özenle seçilmiş mobilyalar ve çeşitli detaylar gibi konuları göz önünde bulundurarak yapacağınız bir dekorasyon, hem sizin için, hem de ofisinizde çalışan diğer çalışanlar için pek çok artıyı beraberinde getirecektir.

  Ofis dekorasyonunun ilk adımı, ofisin hangi iş için kullanılacağının bilinmesidir. Örnek vermek gerekirse; bir avukatlık bürosunun dekorasyonu, mümkün olduğunca mesleğin ciddiyetini yansıtmalı ve konforlu olmalıdır. Keskin hatlara sahip koyu renk tonları barındıran mobilyalar, avukatlık büroları gibi mekanlar için ideal seçim olacak ve iç mekanın genel havasını değiştirecektir. Bir başka önemli konu ise, tercih edilecek mobilyaların sunduğu konfordur. Çalışanların, günlerinin bir kısmını ofisinde geçireceği düşünülürse ofisin, mümkün olduğunca dekorasyon yönünden zengin olduğu kadar, konfor yönünden de zengin mobilyalar ile zenginleştirilmesi gerekmektedir.

Reklam ajansı gibi yaratıcılığın ön planda olduğu bir ofise sahipseniz, bu çalışma ortamında yaratıcılığın ortaya çıkması ve çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayabilmek adına mümkün olduğunca renkli ve konforlu mobilyalar ile ofis dekore edilmelidir. Bu sayede iş modeline uygun bir dekorasyon sayesinde firma bünyesinde çalışan kişiler kendilerini daha rahat hissedebilecek ve ofis içerisinde yer alan canlı renkler sayesinde yaratıcılıklarını ön plana çıkarabileceklerdir. Ofis mobilyalarının mesleklere uygun şekilde tercih edilmesinin büyük önemi vardır. Bu nedenle de, ince noktalara mümkün olduğunca dikkat göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Mekan içindeki iş akışının doğru ve kesintisiz işlemesi için odaların dağılımı ve yerleşimi de çok önemlidir. Açık ofis düzenlemeleri personel iç paylaşımını  arttıracağı gibi özel görüşmeler için misafir ağırlama ve mola alanlarına da yer verilmeli. Sürekli hazır yemekler ile beslenmek yerine çalışanların kendi damak tadlarına veya diyetlerine göre yemek hazırlayabilecekleri mutfak alanları planlanmalı. Uzun saatler boyu aynı yerde sabit kalarak çalışma zorunluluğu mesleki deformasyonu hızlandırmaktadır.Temiz hava alabilecekleri teraslar,spor alanları,hatta iş kolunu göre uyuma alanları bulunmalıdır.

   Ofis dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken noktalardan bir başkası ise iç mekanın boyutuna uygun mobilyaların tercih edilmesi gerektiğidir. Örneğin, küçük bir ofise sahipseniz ve bu ofiste geniş ofis mobilyaları tercih ederseniz, bu geniş mobilyalar ofisinizin genel havasını baskılayacak ve olumsuz bir dekorasyon doğuracaklardır. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak adına mobilya seçiminde ofisinizin boyutlarını da göz önünde bulundurmanız şarttır. Ayrıca, doğal malzemelerin kullanıldığı dayanıklı ofis mobilyaları hem daha sağlıklı bir ofis ortamı yaratacak hem de finansal açıdan daha uygun bir tercih olacaktır.


.Ofislerde genelde sade ve iç açıcı renkler kullanılmalıdır, böylece çalışanların dikkatlerinin dağılması önlenebilir. Renk seçiminde monotonluğun ve tekdüzeliğin kırılması da çok önemli. Kısa süreli kullanılan mekanlarda şirket renklerini de barındıran etkileyici tasarımlara yer verilmeli,işe odaklı renkler tercih edilmeli. Ofis tavanının ve duvarlarının açık renk seçilmesi ışığı yansıtma özelliğinden dolayı karanlık bir ortam oluşmasını engeller. Son zamanlarda tavanların basıklığını almak için ışık oyunları ve farklı malzemelerle beraber çözülmesi de olumlu sonuçlar getirmekte.

    Mobilyalarda biraz olsun koyu renk kullanımı ofislerde bütünlüğü oluşturucu bir etken olabilir. Böylece gelen müşteriler ve misafirler için daha ferah ve huzurlu bir ortam yaratılabilir.

    Mobilya dağılımı ve düzeni olmazsa olmazlardandır. Masa düzeni ve mobilyaların düzeni ortamdaki hareketliliği sağlar. Bu yüzden mümkün olduğunca geniş alan bırakılacak ve hareket alanı kısıtlanmayacak şekilde ofisler dizayn edilmelidir.

   Ofislerde bitki bulundurmak dekorasyonu tamamlayıcı bir unsurdur. Ancak genelde az güneş isteyen bitkileri tercih etmek sizin faydanıza olacaktır. Bakım gerektirmeyen suni bitkiler de tercih edilebilir

  Doğal malzemeler(ahşap,taş),ses emici ve dengeleyici materyaller,hijyenik ve temizlemesi kolay ürünler ile tamamlanan bir ofis tasarımı hem personeli hem de işverenin memnun kalacağı sonuçlar getirecektir.

Gusto mimarlık

Cenk Erol

Örnekler: gusto mimarlık orduevi caddesi Altay apt.no 8/c Tekirdağ

Kınay petrol

 

 

 

 

Telefon : 0282 260 33 00 - 0532 766 09 13     |     Adres : Ertuğrul Mahallesi Orduevi Caddesi Altay Apartmanı 8/C Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ